Дипломна работа

Софтуерна система за облекчаване на ежедневен документооборот | Защитена на: 27/10/2015

Комуникацията е важна част от практически всеки аспект на нашето ежедневие и често може да бъде единствената причина за успеха или провала на дадено начинание. Невъобразимото темпо на развитие на технологиите е улеснило значително създаването на системи, които да съкратят необходимите време и усилия за комуникация и въпреки това, все още съществува притеснително количество тривиална (макар и съществена като съдържание) документация, която се обменя на ръка. Когато се отчетат всички фактори (ресурси като мастило/тонер/хартия/време/електроенергия), съвременното състояние на технологиите превръща този процес от просто неудобен в необясним.

В другата крайност на проблема са голямо количество системи, които имат за цел да обхванат конкретен аспект. Този стремеж пряко противоречи на възможността за универсалност и често води до въвеждането на функционалност, която не помага на потребителя и излишно затруднява употребата. Основна причина за този аспект на проблема е, че разработката на качествен (годен за употреба) софтуер често се асоциира със съществени разходи, които изглеждат по-ефективно направени с нарастване на наличната функционалност на решението.

Дипломната работа се стреми да предложи решение, което да бъде балансирано между функционалност и употреба и в същото време да представи подход, чрез който реализирането и поддръжката на такова решение няма да изискват значителни усилия. Получената по този начин система е реализирана достатъчно лесно, за да оправдае своето съществуване без да бъде разширявана до (и над) 'критичната маса на използваемост'.

Дипломната работа започва с увод, който разглежда проблема и очертава насоките, в които се търси решение. Глава 2 разглежда проблемната област, съществуващите решения и критериите според които ще бъдат взимани решения за изграждания прототип. Глава 3 се фокусира по-конкретно върху избраните технологии за реализация на прототипа. Глава 4 описва в повече детайли изискванията към прототипа (функционални и нефункционални), както и конкретните работни процеси в него. Глава 5 разглежда избраната архитектура. Глава 6 обръща внимание на конкретно написания код в проекта. Глава 7 разглежда провеждането на тестово внедряване и обръща внимание на някои нетривиални аспекти от необходимата конфигурация. Работата завършва със заключение в Глава 8.

Scroll to Top