Дипломна работа

Софтуерно-дефинирани мрежи - реализация и експерименти | Защитена на: 01/01/1900

Цел на дипломната работа: Настоящата дипломна работа изучава принципа на работа, предимствата, недостатъците и приложимостта на софтуерно дефинираните мрежи като нова мрежова архитектурна концепция с тенденция за постепенно внедряване и съвместна работа със съществуващите мрежови архитектури (създаване на хибридна мрежова архитектура). За постигането на това е извършена програмна реализация на примерни топологии на различни нива на абстракция, чрез използване на мрежовия емулатор Mininet, като е отчетена производителността на създадените мрежи и е осъществено софтуерното манипулиране параметрите на връзките, което е ключовото предимство на този тип мрежова архитектура. Извършен е сравнителен анализ на най-често използваните контролери в софтуерно дефинираните мрежи и е осъществено централизирано управление на мрежовите устройства и потока на данните (data flow) с помощта Ryu контролер.
Самостоятелно решени задачи:
1. Изучаване на теоретичните основи на софтуерно дефинираните мрежи;
2. Принцип на работа, предимства и недостатъци, специфики и основни команди, използвани в мрежовия емулатор Mininet;
3. Експерименти с изграждане на примерни топологии на различни нива на абстракция, тестване на тяхната свързаност и софтуерна манипулация на параметрите на връзките. Анализ на получените резултати;
4. Илюстриране същността на STP протокола (Spanning Tree Protocol);
5. Софтуерно дефинирани мрежи със Wi-Fi свързаност (IEEE 802.11);
6. Централизирано управление и настройка на мрежата с Ryu контролер. Отчитане и интерпретация на стойностите на мрежовите параметри.
Личен принос: Направеният обзор на работа на софтуерно дефинираните мрежи, заедно с експериментите и мрежовите реализации, би могъл да се използва като основа за бъдещи по-задълбочени изследвания на тази мрежова архитектура, която е в процес на постепенно внедряване към вече съществуващите мрежови архитектури и е в основата на 5G технологията.
Към дипломната работа е разработено практическо ръководство за работа с Mininet, което е приложимо при провеждане на упражнения по дисциплината „Компютърни мрежи“ за студенти от Факултет по математика и информатика към Софийски Университет „Св. Климент Охридски“.

Scroll to Top