Дипломна работа

„Изграждане на Ring мрежа с висока сигурност“ | Защитена на: 01/01/1900

Поради нарастващата необходимост от надеждност на Интернет връзката, се налага използването на технологии подсигуряващи нейната непрекъснатост. Като една от доказано най-добрите практики за проектирането на високоефективни, мащабируеми и устойчиви мрежи е използването на кръгова - „ring“ топология. В текущата работа е представен процеса на изграждане на такъв тип мрежа, сигурността на чиито комуникационни канали се базира на използването на протокола RAPS и стандарта G.8032. За изпълнението на задачата са използвани четири броя устройства на фирма “Telco Systems“ – за извършване на експериментите, операционна система „Linux Fedora”, програмният език С и среда за разработка „WindRiver“ – за разработване на програмния продукт.

Процесът започва с разработка на алгоритъм на базата на протокола и стандарта, чрез който е изработено приложение за устройствата на фирма “Telco Systems“, осигуряващо функционирането на мрежата по посочения начин. След това се изграждат различни „ring“ топологии, върху които се инсталира и изпълнява програмния продукт. Провеждат се експерименти върху отделните топологии за удостоверяване правилната работа на софтуера.

В началото на работата е извършен литературен обзор на съвременното състояние на проблематиката – разглежда се необходимостта от този тип топологии, други протоколи, осигуряващи надежността на връзката за посочения тип мрежи, прави се сравнение между тях и RAPS. Представени са устройствата на фирма “Telco Systems“, които са изолзвани за целите на изследването - операционна система, характеристики, поддържани технологии и хардуерни спецификации. Разгледани са особеностите на протокола и стандарта и е направен анализ на принципите на действие, условията за работа и оптимални топологии за постигане на най-добри резултати. Представена е разработката на алгоритъм, който стриктно следва препоръките на стандарта. Представен и описан е крайният автомат на състоянията, който лежи в основата на алгоритъма и който е използван за създаване на приложението, работещо върху тестовите устройства. Готовият програмен продукт е инсталиран на четири фирмени устройства, които са свързани в три различни тестови постановки, представящи различни типове топологии. Чрез тях се представя работата и справянето на софтуера с възникнали проблеми при комуникационните канали. Представен е необходимият код за конфигуриране на всяко от устройствата както и схеми на различните топологии. Провеждането на експериментите е показано стъпка по стъпка и е обяснено чрез изпълнението на команди, показващи текущото състояние на всяко устройство във всяко едно състояние (на работа, грешка и възстановяване на връзката). Накрая са обобщени изпълнените задачи, посочени са тенденциите в развитието на мрежите и са дадени насоки за бъдещо развитие и имплементацията на протокола за устройствата на фирма „Telco Systems” спрямо тях и индивидуалните изисквания от страна на клиентите.

Scroll to Top