Дипломна работа

Изследване на ефективността на софтуерните инструменти за тестване, базирано на модели | Защитена на:

                                   

Резюме

 

на дипломна работа

към катедра “Софтуерни технологии”,

ФМИ, СУ “Св. Климент Охридски”

 

 

Дипломант:

Матилда Николаева Николова, сп. Информатика, маг. пр. Технологии за знания и иновации, фак. № М24429

 

Научен ръководител:

доц. д-р Десислава Петрова - Антонова, катедра „Софтуерни Технологии”, ФМИ

 

Дата на защита: 04.07.2015г.

 

Тема на дипломната работа:

Изследвана на ефективността на софтуерните инструменти за тестване, базирано на модели

 

Анотация:

                                   

Софтуерното тестване е неразделна част от жизнения цикъл на разработка на софтуер. Основната цел на тестването е да провери дали даден софтуер отговаря на специфицираните изисквания към него и отговаря на потребителските очаквания. Тестват се както най-малките компоненти на системата, тяхната интеграция, така и цялата система/продукт. Тестовете могат да се изпълняват както ръчно, така и автоматизирано. В основата на това да се извършва качествено тестване независимо от нивото на тестване и начина за изпълнение, стои дизайнът на тестовите сценарии. Липсата на документирани тестови сценарии е лоша практика и често води до пропускане на грешки във функционирането на софтуера.

В наши дни автоматизираното изпълнение на тестовете се е наложило като предпочитан начин пред ръчното тестване. Факт е, че пълна автоматизация не е постижима, поради което остава и нуждата от ръчно тестване. Докато автоматизираното изпълнение е широко познато и използвано, то автоматизираното генериране на тестови сценарии е все още недостатъчно развито и използвано. Тестването, базирано на модели, запълва тази ниша, предоставяйки възможност за автоматично генериране на тестови сценарии от формални модели на софтуерната система.

Целта на дипломната работа е разработването на формален модел за тестване на примерна софтуерна система и използването му като вход за различни инструменти за тестване. Получените резултати от изпълнението на тестовите сценарии ще бъдат използвани за извършване на сравнителен анализ на съответните инструменти за тестване и обобщаване на препоръки за тяхното приложение.

За постигане на поставената задача се прави въвеждане в областта на управление на качество, описват се съществуващите методи и техники, които се прилагат в тази област. Демонстрира се приложението на тестването, базирано на модели, подкрепено с описание на цялостния процес от идеята за внедряване на този тип тестване, през следване на процеса до възможните позитиви и негативи от употребата му. Разглежда се набора от инструменти на пазара, като по-специално се избират три инструмента, които да послужат за целите на дипломната. С тези инструменти се демонстрира изграждането на модел и генерирането на тестови сценарии от този модел, На базата на работата с дадените инструменти се прави анализ за тяхната ефективност и цялостно заключение за използването на тестване базирано на модели.

 

Scroll to Top