Дипломна работа

Автоматизация на създаване и проверка на инфраструктура за приложение в облачна среда | Защитена на: 01/01/1900

В настоящата дипломна работа е представен процес по автоматично създаване на ресурси в облачната среда на Амазон, които са необходими за успешно прилагане и поддържане на скалируеми приложения. С развитието на софтуерните системи и технологии се засилва използването на „инфраструктура като код“ инструменти, които управляват стотици облачни услуги. Осигурява се консистентен метод на работа и се кодифицират приложните заявки в декларативни конфигурационни файлове. Ресурсите, които биха могли да се създават ръчно в облачната среда за значително повече време, се описват с помощта на блокове, аргументи и изрази. Такъв един софтуерен инструмент с отворен код е Тераформ.

В конкретната разработка се използва Тераформ за автоматизирано създаване и предоставяне на облачни ресурси по предварително задание в курса по „Приложно-програмни интерфейси за работа с облачни архитектури с Амазон Уеб Услуги (AWS)“, имащо за цел да даде на студентите основни познания относно възможностите на Амазон уеб услугите. Изградена е многослойна инфраструктура, изградена от различни облачни ресурси. Те са реализирани с използване на едни от най-широко разпространените облачни услуги, като например Elastic Compute Cloud (EC2), което са виртуални машини, Virtual Private Cloud (VPC), което дава възможност за създаване на виртуална частна мрежа с различни типове на сегментиране – публични и частни подмрежи.

Паралелно с това се представя и скрипт, написан на програмен език Python, който с използване на няколко библиотеки и техните функционалности, прави проверка дали изисканите ресурси са налични и правилно създадени и съответно изкарва в табличен вид детайлна информация за тях. В основата на този скрипт стои негова библиотека – Boto3, представляващ комплект за разработване на софтуер, използван само за Амазон Уеб Услуги, чрез който се създават, конфигурират и управляват услуги в облачната среда на Амазон. Той осигурява обектно-ориентиран приложен интерфейс за програмиране (API), както и достъп на ниско ниво до самите облачни услуги.

Дипломната работа е разделена в обем от 87 страници и е структурирана в седем глави. В първа глава се дефинира целта и произтичащите от нея задачи. Посочват се ползите от нейната разработка. Във втора глава, озаглавена „Преглед на областта на облачните технологии и автоматизацията на доставяне на ресурси“, се представя актуалността на избрания проблем от дефиниране на инфраструктурата като код и се описват основните предимства на облачните технологии и възможното автоматизиране на внедряване на ресурси в тях с цел значително съкращаване на времето на провизиране, намаляване на икономически разходи и по-добра проследяемост на процесите. Описват се предимствата на програмния език, избран да прави проверката в облака, а именно Python.

В глава три е направен сравнителен анализ между наличните на пазара софтуерни инструменти, с помощта на които би било възможно автоматизиране на процеси в облака, а в глава четири се задават функционалните и нефункционалните изисквания към създаваната инфраструктура. Тук също се представя концептуалният модел, който ще се следва при реализацията.

В глава пет и шест съответно детайлно се описват стъпките при проектиране на инфраструктурата, различните нейно слоеве и накрая как тя действително се реализира посредством използване на инструмента Terraform. Описват се различни сценарии на тестване. Представени са диаграми на отделните слоеве и се описват конкретните ресурси, които се създават в облака на Amazon Web Services. Дава се също информация относно как се правят проверките чрез написания скрипт и накрая се прави заключение в глава седем относно успешността на изпълнение на поставените в началото цели.

След проектиране и тестване на създадената облачна инфраструктура се констатира успешното изпълнение на първоначалните цели и задачи, както и спазване на изискванията относно нейната функционалност.

Scroll to Top