Дипломна работа

„Смарт система за следене на влажността на почвата" | Защитена на: 01/01/1900

    В днешно време повечето хора водят забързан начин на живот, което понякога води до забравянето на някои ежедневни задължения, като например поливането на цветята. От друга страна, редовното поливане също не е гаранция за „щастливо цвете”, тъй като всеки вид е различен и си има определени изисквания, за които не всички любители цветари знаят. В резултат растенията умират, а хората отново са в търсене на перфектното цвете, което „се гледа самò”.

    Целта на текущата дипломна работа е да представи решение на гореописаните проблеми, а именно смарт система за следене влажността на почвата. Тя дава възможност на потребителите си да следят влажността на почвата на дадено растение през смартфоните си с помощта на мобилно приложение. Когато почвата стане прекалено суха за определения вид растение, системата индикира, че е време за поливане.

    Поставените задачи в дипломната работа са:

    • Да се проучи проблемната област - начини за отглеждането на цветя и текущите методи за решаване на проблема.

    • Да се направи анализ на целевата група потребители и да се формулират функционални и нефункционални изисквания.

    • Да се изберат подходящи средства (технологии, хардуер, платформи, методологии) за реализация на системата.

    • Да се проектира системата за следене влажността на почвата.

    • Да се реализира системата и да се изготви план за тестването ѝ.

    • Да се направи валидация на решението и да се анализират резултатите.

    Целта на настоящата дипломната работа е постигната чрез изпълнението на поставените задачи, а именно:

    • Разгледани са различните начини за отглеждане на цветя и текущите методи за справяне с проблема. Представени са основните конкурентни решения на пазара. Направен е сравнителен анализ, имащ за цел да покаже предимствата и недостатъците на всяко от тях.

    • Направен е подробен анализ на целевата аудитория, както и различни стратегически анализи – SWOT, VRIO, Value proposition. Съставени са функционалните и нефункционални изисквания към системата.

    • Избрани са подходящи технологии за разработка на системата. От хардуерна гледна точка са разгледани и представени плюсовете и минусите на различни видове микроконтролери и сензори. От софтуерна страна са разучени няколко платформи за разработка на мобилни приложения.

    • Проектирана и разработена е система за следене влажността на почвата, състояща се от хардуерен модул и мобилно приложение.

    • Изготвен е план за тестване на системата, направена е валидация и е проведена анкета с цел събиране на обратна връзка от потребителите, която да подпомогне бъдещото развитие на продукта.

    След анализиране на целевата аудитория се установи, че потенциални потребители на системата са дами на възраст между 20 и 50 години с интерес към градинарството.

    За разработване на хардуерния модул е използван Esp32 микроконтролер и Arduino IDE. Имплементацията на мобилното приложение е осъществена чрез платформата MIT App Inventor.

    Ползите от реализацията на смарт система за следене на влажността на почвата са основно две, а именно, по-рядко забравяне за поливането на цветята и информиране на потребителите на системата как точно да се грижат за определени видове растения

Scroll to Top