Дипломна работа

Система за оценяване на служители в софтуерна фирма | Защитена на: 01/01/1900

Във всяка софтуерна компания освен процеси по разработка и поддръжка на софтуер, които са основната и дейност, текат и такива отнасящи се до служителите и – отговорност на отдела за Човешки ресурси. Една от основните дейности на този отдел е регулярното оценяване на работата на всеки служител. Съществуват редица методи за провеждане на тази дейност, но всичките имат плюсове и минуси. За да се състави обективна оценка за работата на даден служител се провеждат редица дискусии с екипите, с които служителят работи на ежедневна база – бекенд, фронтенд, дев опс, системна администрация, лидери на екипи на глобални звена в команията и др. Тези дискусии отнемат много ресурс под формата най-вече на време, но също така и на документация и на ангажимент за съхранение на писмените отговори на всеки ръководител.

В дипломната работа, която бива описана става въпрос за система, в която всеки служител да има възможност да даде своята оценка за работата на колегите си чрез попълване на въпросник, давайки за отговори числови стойности от едно до пет, както и коментар в свободен текст. Въпросникът представлява анкета, в която служителят отговаря на въпроси свързани с техническата експертиза на колега, например до каква степен той е компетентен в областта на базите от данни или пък колко добре умее да работи в екип.

В реализираната система ColleagueRecognition обратната връзка за всеки служител се формира като средноаритметично от оценките, дадени от клегите му по съответните въпроси. Тя се съхранява в бази от данни и се използва за съставяне на статистика, която да служи на Човешки ресурси по време на процеса по оценяване, тък като като представлява по-голям брой и по-обективни мнения за служител.

Ще опишем накратко всяка от седемте глави в дипломната работа:

Глава 1 е уводна и в нея е обяснена нуждата от тази система и как тя ще бъде полезна в реална обстановка и по какви начини. Също така са посочени и задачите, които произлизат от тази цел.

В глава 2 са обяснени основните дефиниции, нужни за разбирането на дипломната работа и са посочени вече съществуващи решения в тази предметна област.

Глава 3 е посветена изцяло на технологиите. Описана е всяка една използвана в проекта – програмни езици, скриптови, клиент, сървър, база от данни, библиотеки, технологични рамки и т.н. Съдържа се аргументация за причините да бъдат избрани тези технологии и средства.

В глава 4 става дума за анализа на дипломната работа: концептуален модел, функционални и нефункционални изисквания (права, роли, диаграми), както и необходимости за работа със системата.
В глава 5 се говори за проектирането на системата - нейната архитектура, компоненти, база от данни, файлова структура и потребителски интерфейс.

В глава 6 става дума за реализацията на системата, с подробно обяснение на част от сървърната имплементация, както и тестови сценарии които да гарантират правилното и поведение и техните резултати. Засегнат е и аспекта по деплойване на системата на друга машина и необходимости за нейното функциониране.

Глава 7 представлява заключение на дипломната работа, а именно че целите са изпълнени и системата отговаря на зададените изисквания. Дадени са и предложения за бъдещото и развитие.

Scroll to Top