Дипломна работа

Система за подаване на сигнали за замърсяване на околната среда | Защитена на: 01/01/1900

Замърсяването на природата от човешки дейности е в основата на световни проблеми като загуба на биоразнообразие, недостиг на чиста питейна вода, замърсяване на почвите и много други. Доказано е, че човешкото здраве и здравето на екосистемите са неразделно свързани. С времето все повече хора осъзнават, че опазването на околната среда води до по-добро качество на живот и това е в основата на изграждането на активно гражданско общество, което да сезира отговорните институции при нередности.

В България отговорните институции са РИОСВ - регионалните инспекции по околната среда и водите. Съществуват 3 възможни начина за дистанционно подаване на сигнал към РИОСВ - чрез имейл, по телефон или чрез внасяне на писмо в деловодството на институцията. Тези методи са твърде остарели, времеотнемащи и предразполагат допускането на грешки, които допълнително затрудняват обработването на сигнала. При подаването на сигнал чрез имейл или телефон една от основните трудности е обяснението на точното местоположение на замърсяването. Задачата значително се усложнява и поради факта, че съществуват само 16 регионални инспекции на базата на 28 административни области в страната. Хората, особено от малките населени места, твърде често не знаят към коя институция трябва да се обърнат. Идентифицирането на отговорна регионална инспекция и точното местоположение е възможно да се автоматизира и по този начин да се опрости целият процес.

Системата, която е предмет на дипломната работа цели да модернизира и да улесни процеса по подаване на сигнал за замърсяване и по този начин да подбуди гражданите да бъдат по-активни, когато се сблъскват с нередности.

За постигането на поставената цел, е направено проучване на проблемната област и съществуващите решения. Така се идентифицира нужда от реализиране на система, която се състои от три компонента:

  • Мобилно приложение, което предоставя възможност за прикачване на снимка, описание, вид и координати на замърсяване. То ще се използва от гражданите за подаване на сигнали.
  • Уеб страница, която ще дава възможност на служителите от регионалните инспекции да следят и да обновяват статуса на всеки получен сигнал.
  • Сървърна част, която ще идентифицира отговорна институция, на базата на подадените координати и ще се грижи за устойчивото съхранение на данните.

Основните технологии за разработване и внедряване на системата са избрани на базата на обстоен сравнителен анализ. Използваните технологии са - Golang, Kubernetes, Docker, PostgreSQL, HDFS, React Native и React.

С помощта на разработената система, гражданите ще могат бързо, лесно и удобно да подават сигнали, което ще подпомогне образуването на по-активно гражданско общество, което ще допринесе към значително намаляване на замърсяването на околната среда в България.

Scroll to Top