Дипломна работа

Интегрирана платформа за оценка на пешеходна мрежа и параметрична маршрутизация в градска среда | Защитена на: 01/01/1900

Ходенето пеша е най-естествената форма на придвижване. Оценяването и събиранито на информация за пешеходната мрежа, както и търсенето на маршрути е една неотлъчна част от придвижването в градска среда. Нито едно приложение обаче не е насочено към събиране на информация по начин, който подпомага взимане на решения от заинтересовани стран, както и наличието на уеб приложение за препоръка на маршрут на база събраната информация от оценките на потребителите.
Разработената дипломна работа представя проектирането, разработване, тестване и документиране на уеб приложение за оценка за участъци от пешеходната мрежа на София, както и препоръчване на маршрут спрямо нуждите на потребителите и получената оценка за пешеходните участъци от мрежата. Достъп до приложението има всеки, регистриран профил в системата. Приложението има набор от инструменти, които подпомагат събирането на оценки, обработването на информацията събрана от потребителите, алгоритъм за генериране на маршрут и визуализация на събраните резултати.
Приложението ще стимулира хората да използват повече пешеходната мрежа, като им предостави информация за кратките и удобни маршрути. Това ще помогне за намаляване на зависимостта от автомобили. Ще предостави информация за безопасните и осветени маршрути, избягващи опасни райони. Оценките ще бъдат използвани от градските власти за подобряване на инфраструктурата и планирането на градското развитие.
Във втора глава на дипломната работа са анализирани проблемите в областта на темата, разгледани си популярни софтуерни решения на пазара. Описани са основните дефиниции, които се споменават в дипломната работа. Разгледани са и избрани критерии за сравнителен анализ. След което е направен сравнителен анализ на разглеадните приложения. След разглеждането е направен извод, че на пазара няма решение което да покрива наъплно нуждите на потребителите и нуждите на Столична община.
В терета глава са разгледани технолгии за изграждане на уеб приложените. Разгледани са и критериите за сравнение на различните технологии и инструменти. Направен е сравнителен анализ и бяха избрани набора от инструменти и технологии за имплементация на уеб приложението.
В четвърта глава е направен подробен анализ на изискванията (функционални и нефункционални) към уеб приложението. Преди да се имплементира приложението трябва да се определят видовете потребители, функционалностите на приложението и процесите в него. Първо е определен концептуалния модел на уеб приложението, като е предоставена диаграма. Бяха разгледани работните процеси и бяха онагледени с UML диаграми на дейностите.
В пета глава е описана архитектурата на уеб приложението и проектирането й. Разгледан е модела на данни и визуализиран, чрез клас диагрма на класовете.
Предоставени бяха диаграми на последоветалността, в които са разгаледани взаймодествието между различните обекти в уеб приложението. След което, чрез фигури е изобразен различните изгледи на потребителският интерфейс.
В шеста глава е разгледана реализацията на уеб приложението по модули. Като за целта са предоставени листинги от кода. Направено е планиране на тестването и бяха предоставени различни случаи за тестване. Направен е анализ от направеното тестване и бяха разгледани стъпките за внедрявана на уеб приложението в продуктова среда.
Целта на дипломната работа е да бъде проектирано , изградено, тествано и документирано уеб приложение за оценка на участъци от пешеходната мрежа на София, както и препоръчване на маршрут спрямо нуждите на потребителите и получената оценка за пешеходните участъци от мрежата. Беше направен сравнителен анализ между приложения, който предоставят търсените функционалности. И да се подпомогне вземането на правилно решение за изграждането на функционалните и нефункционалните изисквания. На база изискванията се примина към проектиране на уеб приложението, което да отговаря на всички изисквания. С избраните технологии, инструменти и среди, които да следват архитектурния анализ се имплементира и постави основите за внедряване на уеб приложението. Финалната стъпка е тестване, чрез тестови сценарии и анализиране на тестовете.

Scroll to Top