Дипломна работа

Софтуерна система за администриране на данни за техническия надзор на повдигателни съоръжения | Защитена на: 01/01/1900

Анотация:

  1. Актуалност и значимост

Съвременният бизнес се развива непрекъснато и фирмите се нуждаят от софтуерни продукти, които да ги подпомагат в дейността им.

Съществуват обаче отрасли, в които електронното администриране на данни все още не е достатъчно развито. Един от тях е техническият надзор на съоръжения с повишена опасност (СПО). Тази дейност се осъществява от органи за технически надзор (ОТН), предимно лицензирани частни фирми.

Съгласно разпоредбите на нормативните актове органите за технически надзор поддържат задължителен регистър, структурата и съдържанието на който са законово регламентирани. Данните, които следва да са налични в регистъра, са много и разнообразни. Отразяването им на хартиен носител създава предпоставки за допускане на технически грешки. Хартиените документи изискват огромни по обем помещения за съхранението им, както и загуба на време при необходимост от извършване на справки с тях. От друга страна, при тази форма е затруднена обработка на данните и извеждането на административни справки, необходими за оперативната дейност. Затруднени са и ползвателите, които експлоатират десетки или стотици съоръжения.

Към настоящия момент няма разработена електронна система, която да се прилага едновременно както от ОТН, така и от ползвателите на СПО. Повечето ОТН използват електронни таблици, които нямат големи функционални възможности.

  1. Цел и задачи на дипломната работа

Целта на настоящата дипломна работа е създаване на софтуерна система за управление на електронен регистър и администриране на данни за техническия надзор на повдигателни съоръжения като вид от съоръженията с повишена опасност.

Системата може да се ползва както от органи за технически надзор, така и от ползватели на съоръженията при изпълнение на служебните им задължения в ежедневната им дейност.

Създаването на електронната система ще автоматизира дейността на ОТН и комуникацията им с ползвателите на СПО, за да осигурят безопасната и безаварийна експлоатация на съоръженията и поддържането им с техническите изисквания, норми и правила за безопасност.

Освен това тази система ще осигури спазването на определените срокове, тъй като своевременно ще следи за тяхното наближаване и изтичане. Системата ще гарантира съдържанието и сигурността на комуникацията, която осъществяват ОТН и ползвателите на СПО.

  1. Реализация на софтуерната система

Основната технология, използвана за изграждането на софтуерната система, е работната рамка Rails с версия 7.0.4. Rails е написана на програмния език Ruby и е предназначена за разработване на уеб приложения. Именно езикът Ruby прави използването на Rails подходящ за написването на основните функционалности на системата.  В допълнение към това потребителският интерфейс на системата ще бъде обогатен с рамката с отворен достъп Bootstrap.

Софтуерната система е изградена на принципа на двуслойна архитектура, като приложение на принципа клиент-сървър и е  базирана на комуникация чрез протокола HTTP. Работната рамка Rails следва по конвенция шаблона за дизайн MVC (Model-View-Controller). Rails идва с вградена поддръжка за SQLite, което представлява приложение за база данни без сървър.

Софтуерната система има структурата на стандартен Rails проект. Подробно са разгледани базата данни и файловата структура на системата.

Изложени са диаграми на последователност на действията на потребителите на системата - ОТН и ползватели.

Разгледани са реализацията на модулите, които диаграмите представят, и съответните функционалности и събития.

Описано е внедряване на системата за две от най-разпространените операционни системи -  Windows и Linux.

Системата е тествана чрез създадени за целта два профила и е направен анализ на получените резултати.

След получената обратна връзка от резултатите от тестването се установява, че началните цели са изпълнени в пълен обем. Системата е обезпечена със сигурност при регистрация и вход и съдържа в себе си информация за това как да се използва в зависимост от ролята на текущия потребител. Освен това отговаря на потребителските изисквания за ОТН и ползватели и дейностите им, като автоматизира работните им процеси.

Изложени са и насоки за бъдещо развитие и усъвършенстване на системата.

Scroll to Top