Дипломна работа

Информационна система за анализ и оценка на риска в софтуерни проекти | Защитена на: 01/01/1900

Риска е несигурно събитие, което оказва положително или отрицателно въздействие върху целите на проекта. Дипломната работа търси решение на проблема за дигитализиране на процеса по управление на риска в сферата на софтуерното производство. Основната цел, която е поставена е разработка на информационна система за анализ и оценка на риска в софтуерни проекти. В теоретичната част са описани основни дефиниции, понятия, етапи подходи и методи за управление на риска. Проучени са съществуващи разработки в областта. Направен е сравнителен анализ на материалите. Избрани са подходящи технологии и средства за разработка на база предварителен анализ.

За реализация на практическата част от дипломната работа са дефинирани основните функционални и нефункционални изисквания към системата. Описани са работните процеси за изпълнение при работа със системата. В етапа на проектиране на софтуерния продукт е съставен модел на данните и е проектирана архитектурата на системата. Взаимодействието и потока на информация в системата са представени с диаграми на структура и поведение. Съставена е цветова схема и концепция на графичния потребителски интерфейс.

Софтуерното приложение е реализирано в средата за разработка Visual Studio. Използвана е релационна SQL база данни и MVC архитектура. Системата е базирана на езика C# и рамката .NET Framework. Разработените модули в софтуерното приложение предоставят както информационна част с основни термини, които са полезни при управление на риска, така и удобна среда, където могат да се въвеждат рисковете и да се управляват във всеки един от етапите. Разработен е въпросник за идентифициране на рискове в софтуерни проекти. Реализиран е интуитивен и удобен за използване графичен потребителски интерфейс. Направен е анализ и оценка на риска при разработка на информационната система, предмет на текущата дипломна работа. Предложен е план за внедряване и насоки за бъдещо развитие на разработената система. В бъдеще системата трябва да се адаптира към новите условия в бранша. Натрупването на достатъчно исторически данни ще позволи прогнозиране на рисковете с прилагане на математически модели.

Scroll to Top