Дипломна работа

Уеб платформа за организиране на споделени пътувания | Защитена на: 01/01/1900

Индивидуалната мобилност е претърпяла много промени през последните години и голяма част от младото поколение е приела начин на живот без собствен автомобил. Тази промяна се е получила в съответствие с няколко тенденции: нарастваща урбанизация, нови възможности чрез съвременните технологии за мобилност, поява на функционалната икономика и икономиката на споделянето, икономическа криза и повече загриженост за устойчивостта. Именно заради нея споделеното пътуване намира нов живот. Въпреки че този вид транспорт не е нов, модата му се завръща в нова форма, активирана от интернет и мобилни приложения. На етапа съществуващата инфраструктура на обществения транспорт не може да бъде адаптирана своевременно, за да се справи с ужасяващите задръствания и липсата на места за паркиране в градска среда. Много традиционни и нови компании навлизат на пазара с идеята да намалят броя на колите по пътищата, като увеличат степента на заетост на местата в превозните им средства. Живеем във времена, в които физическият социален контакт е почти изчезнал, като преобладава само такъв в социалните мрежи. Голяма част от младежта предпочита и избира да използва споделено пътуване вместо професионални превозни средства именно заради авантюризма и социалните контакти.

 

Разработената уеб платформата, която е предмет на настоящата дипломна работа, предлага среда за организиране на споделени пътувания, с две потребителски роли – шофьор и пътник. Шофьорите имат способността да създават обяви за организирани пътувания, като за целта трябва да въведат информация относно автомобилът, с който ще се състои пътуването, свободните места, дали има място за багаж, дали са позволени домашни любимци, храна или напитки, дата, час и място на отпътуване и крайна дестинация. Пътниците могат да разглеждат публикуваните обяви и да се записват за тях.

 

Поставените цели в дипломната работа са:

 

  • Да се направи проучване и анализ на проблемната област и съществуващи софтуерни решения за споделено пътуване, като фокусът е върху функционалностите, архитектурата и използваните методи за монетизация.
  • Да се проучат и анализират възможните технологии за реализация и да се направи избор на технологии които да бъдат използвани.
  • Да се разгледат възможните начини за криптиране на данни и да се осигури максимална сигурност за трансферът и съхранението на такива.
  • Да се проектира и разработи уеб платформата.
  • Да се тества и валидира разработената платформа чрез реални потребители на системата.
  • Да се анализират резултатите от тестването и валидирането и да се дефинират посоки за бъдещо развитие на системата.

 

Целите са постигнати чрез изпълнение на следните задачи:

 

  • Анализ на проблемната област и сравнителен анализ на конкурентни решения, откъдето са намерени слабите им страни и подобрени.
  • Анализ на нуждите на пазара – направени са хипотези, които са изследвани чрез онлайн анкета, попълнена от над 100 души. Резултатът е получаването на конкретна информация какво търси крайният потребител.
  • Дефинирани са функционални и нефункционални изисквания както към прототипна версия, така и към бизнес версията.
  • Направен е сравнителен анализ и са избрани технологии за разработка на фронт-енд, бек-енд и бази данни.
  • Проектирани са архитектурата на платформата, модел на данните и потребителският интерфейс.
  • Реализирана е онлайн платформа за споделено пътуване, публикувана в онлайн среда.
  • Валидирана е платформата от реални потребители чрез тестване и попълване на онлайн анкета, чрез която бяха намерени насоки за бъдещо развитие.

 

Технологиите за разработването на платформата са както следва:

 

  • .NET Core за бек-енд.
  • Angular за фронт-енд.
  • SQLite за тестова база данни при разработване, Postgres за приведено приложение в експлоатация в продукционна среда.

 

След валидиране на приложението е установено, че реализацията отговаря на нуждите на крайния потребител. Насоките за бъдещо развитие и усъвършенстване на платформата са променяне на намерените слаби места от валидирането, промяна на дизайна, добавяне на автентикация с външни регистрации като Facebook, Google и Apple, закупуването на домейн и хостването на достатъчно силна облачна услуга, за да издържа на високи натоварвания и програмирането на самостоятелни мобилни приложения за всяка операционна система.

Scroll to Top