Дипломна работа

Софтуерно приложение за прогнозиране на оптималните моменти за прилагане на мерки за растителна защита в картофените насаждения | Защитена на: 01/01/1900

Картофите са културата, която заема най-голяма площ от отглежданите в България зеленчуци и като такава има високо икономическо значение за производителите. Тенденцията обаче е за намаляване на добива с всяка изминала година, като през 2022 г. е достигнал 172 000 тона от над 9 000 хектара реколтирани открити площи, което е с 12% по-малко от предходната. Това се дължи до голяма степен на резките промени в климата през годините, което е сигнал, че реколтата зависи от метеорологичните особености на сезона. Освен това, факт е, че стопаните все още разчитат не толкова на модерни методи на отглеждане, колкото на случайност.

 

Липсата на масова дигитализация в селскостопанския сектор и в частност отглеждането на картофи в България е предпоставка за това, че голяма част от прилаганите стъпки в процеса се водят механично от земеделските производители.

В момента те са принудени да посещават често насажденията, за да следят развитието на културата и атмосферните условия. Друг проблем е определянето на точното време за третирането с препарати, което изисква съобразяване с множество фактори - етапите на развитие спрямо различните сортове картофи, атмосферните условия и прогнозата за времето. Ненавременното действие за защита от болести, плевели и неприятели пък води до прогресиране на заболяването върху картофите и в последствие загуби от реколтата. Вземането под внимание на всички тези фактори ограничава възможността на производителите да управляват ефективно ресурсите си - човешки и времеви, а също и да проследяват извършените дейности по процеса на отглеждане за всяка реколта. Те биват изгубени във времето, което пречи на постигането на подобрения в резултатите през годините, въз основа на изводите от вече приложените стъпки.

 

Софтуерното приложение, което е предмет на дипломната работа, цели да улесни картофените производители в процеса на отглеждане на картофи, предоставяйки им постоянен достъп до информация за техните картофени насаждения, както и лесен начин за вземане на информирани решения кога е най-подходящо време за прилагане на препарати за растителна защита.

 

Дипломната работа проследява създаването на софтуерното приложение, което проследява развитието на картофите и прогнозира най-подходящите моменти за третиране с препарати спрямо етапите на развитие на културата и метеорологичните фактори. То анализира информацията от хардуерни сензори за влажност на почвата, температура и влажност на въздуха, поставени в картофените насаждения. В комбинация с времевата прогноза, данните са използвани от разработен прогнозен алгоритъм, който дава насоки за ефективността на прилагане на препарат за растителна защита за всеки от следващите 7 дни. Приложението позволява отбелязване от производителите за приложените действия в периода на отглеждане (планирания пръскания, използвани торове и други агротехнически мерки). Информацията за взетите мерки се пази за изминалите реколти, което предоставя лесен и систематизиран начин за достъп до данни от предишни години, както и нейното анализиране с цел подобряване на производството и увеличаване на добивите.

 

Благодарение на разработеното софтуерно приложение картофените производители ще могат да вземат информирани решения за третиране на картофените насаждения с препарати за растителна защита с цел да увеличават действието от тяхното прилагане, спасяване на реколтата и постигане на възможно по-високи добиви.

Scroll to Top