Дипломна работа

Проектиране и реализация на домашна автоматизирана контролирана среда(разсадник) за отглеждане на малки растения(билки и подправки). Мобилно приложение и сървър(за моделите). | Защитена на: 01/01/1900

Тази дипломна работа разглежда разработването на уеб приложение с основна цел да подпомогне потребителите при отглеждането на малки растения като билки и подправки в домашни условия. Приложението GrowGreenEatClean предоставя възможност както за отдалечено управление на основни системи като напояване и проветрение, така и за следене на оптималните условия за отглеждане. Системата известява потребителите за промени в околната среда, което им позволява да реагират бързо.

Очакваните ползи от приложението включват възможност за отдалечено управление и предоставяне на информация относно оптималните условия за отглеждане на определени билки и подправки. Приложението предоставя полезни съвети под формата на статии и форуми и улеснява общуването между потребители с различен опит, което може да помогне на начинаещи градинари в отглеждането на техните растения. 

Дипломната работа е структурирана в седем глави, обхващащи процеса от дефиниране на проблема и анализа на изискванията, през проектното решение и внедряването му, до заключението. Първата глава е Увод, втората е Преглед на предметната област, третата е Анализ на изискванията, а четвъртата – Използвани технологии. Петата глава е Проектирането, включително архитектурата и интерфейса на приложението. В шестата глава е Реализация, тестване и експериментално внедряване, а седмата глава представя заключение и обобщение на постигнатите резултати.

Основните функционалности на GrowGreenEatClean са тествани в две фази – първата обхваща сървиса, а втората цялото уеб приложение. Резултатите от модулното и системното тестване потвърждават стабилността и надеждността на системата. Експерименталното внедряване е проведено с група от няколко души, които тестваха уеб приложението, сървисите и сензорната инфраструктура, разработена от Георги Маджаров в неговата дипломна работа. Това позволи на потребителите да наблюдават в реално време данни за контролираната средата и да управляват напоителната и вентилационната система, докато всички компоненти на системата работят. Резултатите от експерименталното внедряване показват, че уеб приложението отговаря на нуждите на потребителите и може да бъде използвано в отглеждането на техните растения.

Като бъдещи насоки е планирано реализиране на допълнителни функционалности, включително добавяне на LED осветление, възможности за добавяне на нови видове системи и растения, интеграция с други приложения за споделяне на информация, пълна документация на всички функционалности и други.

Scroll to Top