Проектиране и реализация на домашна автоматизирана контролирана среда(разсадник) за отглеждане на малки растения(билки и подправки). Инфраструктура от датчици, сървърна част и база данни. | Защитена на: 01/01/1900
В настоящата дипломна работа се проучват и анализират проблемите при отдалечено отглеждане на растения, след което се проектира, разработи и тества продукта GardenEase, които улеснява процеса на отглеждане на растения. Целта е да се създаде инфраструктура от различни датчици, която събира информация за ключови параметри като температура и влажност на въздуха, влажност и хранителни стойности на почвата и осветеност, изпращайки ги към сървърно приложение за съхранение и последваща обработка.
Системата ще предложи значителни ползи както за начинаещи, така и за напреднали потребители, ангажирани в отглеждането на растения. Автоматизацията на процеси като поливане и проветрение осигурява оптимални условия за растенията, но не само, тя също така спестява време и ресурси на потребителите, правейки системата изключително подходяща за хора с натоварени графици. Събирайки данни от всичките си сензори GardenEase подпомага и стимулира устойчивото земеделие, намалявайки използването на химикали и пестициди.
Първата глава представя целта и задачите, очакваните ползи и структурата на дипломната работа. Втората глава е посветена на прегледа на предметната област и включва анализ на проблемите и съществуващите решения. Третата глава се фокусира върху анализа и изискванията към системата. Четвъртата глава разглежда използваните технологии и методологии, докато петата глава се занимава с проектирането на архитектурата и модулите. Шестата глава е посветена на реализацията, тестването, оценката на системата и насоки за бъдещо развитие. Накрая, седмата глава обобщава постигнатите резултати.
След завършване на разработката, всички функционалности на системата бяха тествани, за да се осигури надеждност и точност на събраните данни и изпълнението на автоматизираните процеси. Също така разработената системата беше успешно използвана по време на експерименталното внедряване на софтуерното приложение разработено в дипломната работа на Златина Джанаварова. След това се разгледаха и насоки за бъдещо развитие на GardenEase. Те включват добавяне на нови типове сензори за разширяване на функционалностите, оптимизация на енергийната консумация, както и интеграция с външни метеорологични данни.
Тази дипломна работа представлява иновативен подход в грижата за растенията и се стреми да предложи едновременно екологично и лесно за използване решение за домашното земеделие.