Интелигентна система за следене на средата на живот на Червените Калифорнийски червеи във ферми за био тор | Защитена на: 01/01/1900
Поради нарастващия интерес към био храните се създават все повече ферми за производство на био тор от Червен Калифорнийски червеи. Червеят се нуждае от точно определени благоприятни условия, за да преработва приетата тор. За да се осигурят тези условия е необходимо непрекъснато следене на някои показатели на торта и околната среда. Навременното проследяване на тези показатели спомага за предприемане на различни действия.
Фермите имат активен и пасивен период, от които пряко зависи развитието на червеите и производството на био торта от тях. Тъй като през пасивния период, който е от късна есен до ранна пролет, червеите са по-летаргични, фермите се нуждаят от максимална производителност през активния период, който е аналогично в другата част на година. Съпътстващите проблеми обаче на активния период са засилена суша и повишаването на температурите до степен, която не е благоприятна на червеите и те намалят количеството консумирана и преработена тор. Максимално оптималната среда на живот на червеите през цялата година е сведена до минимум и фермите имат нужда от подобрения, които да им помогнат да повишат времето, в което средата на живот на червеите е максимално оптимална и тяхното производство достига своите пикови стойности.
Дипломната работа има за цел да подпомогне фермерите като се създаде система, която посредством алгоритъм дава съвети за това какви действия трябва да бъдат предприети в даден момент, като се взимат предвид историческите и моментните данни, както и прогнозата за времето.
Разглежда се актуалността на проблема за поддържането на оптимална среда на живот на червеите, като се определят целта, задачите и ползите от реализацията на дипломната работа.
Преминава се през преглед на проблемната област, проучване на параметрите на оптималната среда на живот на червеите, влиянието на външните фактори, методите за решаването на проблемите, съществуващите решение и сравняването на съществуващите решения.
Прави се анализ на функционални и нефункционални изисквания, както и работните процеси. Разгледани са технологии и платформи, които да се използват за реализирането на решението.
Проектира се общата архитектура, модела на данните и се демонстрират няколко диаграми. Реализира се и валидира решението, като се показват извадки от кода и от потребителския интерфейс.
Решението е изтествано с потребители, които след това участват и в анкета, която да валидира направеното и определя бъдещите насоки.