Система за споделено пътуване | Защитена на: 01/01/1900
Настоящата дипломна работа разглежда проблема с неефективността на междуградския транспорт в България и на съществуващите решения за системи за споделено пътуване и предлага съвременно решение под формата на дигитална платформа за споделено пътуване. В ерата на повишена мобилност и дигитализация, необходимостта от сигурен, гъвкав и изгоден начин на придвижване между градове нараства, най-вече между по-трудно достъпните населени места с липса на транспорт.
Съществуващите опции като автобуси, влакове или лични автомобили често не отговарят на нуждите на потребителите - поради нередовни графици, високи разходи или ограничени маршрути. Все по-популярна алтернатива става споделеното пътуване, но текущите решения, особено в България, страдат от липса на сигурност, прозрачност и удобство. Направен е задълбочен анализ на текущото състояние на пазара в България и чужбина, съществуващите решения като BlaBlaCar, SednaKola, Tripinfy и фейсбук групите и поведението на потребителите.
В отговор на тези предизвикателства е разработена система, която цели да осигури платформа за свързване на шофьори и пътници с висока степен на информираност, сигурност и персонализирано потребителско изживяване. Целеви групи са участниците в пътуването - шофьори и пътници, като един потребител може да бъде и двете едновременно при създаването на профил и ролята му се определя индивидуално за всяко пътуване. В основата на решението е внедряване на интелигентен чатбот, който напътства потребителите през процесите на създаване и търсене на пътуване. Чрез него се въвеждат ключови параметри – избор на маршрут с начална и крайна точка, както и различни варианти за най-бърз или най-кратък път, междинни спирки, предпочитания за пътуване и дата. Осигурена е регистрация, профили с информация за потребителите, възможност за оценяване на участниците в пътуването и оставяне на коментар, преглед на собствените обяви и заявки, както и одобрение на заявки към обяви от страна на шофьорите.
Прототипната версия на системата включва всички базови функционалности, докато разширената бизнес версия ще надгражда с допълнителни компоненти като верификация, известия в реално време, интеграция на платежна система и подробни потребителски профили и още по-добро разбиране от чатбота на изискванията на участниците в пътуването. Целта е не само да се предостави дигитален инструмент за по-добра организация на пътуванията, но и да се изгради доверие между участниците, да се намалят транспортните разходи и да се подобри междуградската свързаност, особено за по-малко населени места, които традиционният транспорт често пренебрегва.
Включени са и технологични аспекти, извадки от кода и диаграми на случаите на употреба и на дейността, описващи наличните функционалности и алгоритъма за маршрути. Избрана е трислойна архитектура на системата. Изборът на технологии е Node.js, Express, релационна база данни PostgreSQL и е представен модел на данните с таблиците и релациите. Системата е валидирана чрез анкета с потребители.
В заключение, дипломната работа предлага устойчива алтернатива на съществуващите транспортни модели чрез технологично иновативно решение, което отговаря на реални потребителски нужди. Системата цели да надгради неформалните практики за организиране на пътувания в България и да създаде основа за бъдещо развитие и комерсиализация на услугата.