Дипломна работа

Разработване на софтуер за организация на производството в завод за металорежещи машини | Защитена на: 31/10/2017

Разработване на софтуер за организация на производството в завод за металорежещи машини

 

Дипломант: Цветан Иванов Илиев, tsiliev21@gmail.com
Специалност: Софтуерни технологии
Факултетен номер: М24528

Научен ръководител: доц. д-р Милен Петров

 

Увод

В съвременния свят непрестанно развиващите се мобилни и компютърни технологии играят съществена роля. Те са неизменна част от забързаното ежедневие на потребителите. Развитието на IT сферата допринася за модернизацията и оптимизацията на редица области в обществото. Наблюдава се тенденция, която показва, че колкото по-развита е една страна, толкова повече тя инвестира в софтуера, който се използва в отраслите й.

Множество приложения са създадени с цел да улеснят начина на работа на служители в различни сектори, включително образование, здравеопаване, промишленост и др. Промишлеността, като един от най-развитите сектори на икономиката на страната, подлежи на постоянни промени с цел подобряване на състоянието му. Показателна е нуждата от автоматизация и подмяната на остарели методи на работа с иновативни технологии. В това важна роля заема развитието на IT сектора. Правилният софтуер неминуемо води до увеличаване на производителността, а с това и до допълнителни доходи за съответното предприятие.

 

Цел и задачи на дипломната работа

Целта на дипломната работа е да се анализира, проектира, разработи, тества и внедри софтуерен продукт за организация на производствения процес в завод за металорежещи машини, който цели да замести текущо използвания морално остарял софтуер.

Главни функции на приложението са възможност за съдване на поръчки и нужната за всяка поръчка информация, промяна на вече създадена информация за поръчка, даване на възможност за следене на състоянието на поръчката и разпечатване на нужните документи. Приложението трябва да може да работи с много потребители и да се съобразят правата, които различните потребители могат да имат. За да бъде още по-полезно приложението трябва да дава възмоност на ръководството на предприятието да следи прогреса по всяка поръчка.

 

Очаквани ползи от реализацията

            Очакваните резултати от сегашната разработка включват създаване на софтуер, който ще е лесен за развиване и поддръжка. Той трябва да задоволява напълно нуждите на предприятието и напълно да замести досегашно използвания софтуер.

Очакваните ползи включват:

  • Възможност за достъп от много потребители
  • По – лесно добавяне на нови функционалности
  • Създаване на софтуер, отговарящ на настоящия начин на работа на предприятието
  • Възможност за следене на прогреса по поръчките
  • Намаляване на възможността от човешки грешки
  • Отстраняване на проблеми, налични в стария софтуер, свързани с неточности, неправилно съдържание и др.
  • Възможност за добавяне на разценки за различните професии в предприятието и др.

Това са по-голямата част от ползите от софтуера, разработван като част от тази дипломна работа. По този начин ще се даде възможност за осъвременяване начина, по който се контролира производството в предприятието.

 

Преглед на предметната област

            Системата се разработва за предприятие, чиито корени датират от 1882 година. То се е занимавало с произвоство на стугове, тъкачни станове, перални машини и т.н. В момента предприятието се е специализирало в производството на автоматични технологични линии за производство на отворени и затворени профили и автоматични технологични линии за производство на ленти от рулони ламарина. Клиенти на фирмата са фирми от Русия,Италия,Франция,Холандия,Финландия. Фирмата има продажби в Канада, Панама и други части на света. Благодарение на своята адаптивност и гъвкавост то продължава да бъде лидер в своята област. Точно заради тази адаптивност и желание за подобрения предприятието има нужда от нов софтуер за организация на производството.

            За да се направи най-добрият избор бе направен анализ и изследване на софтуера, използван в други предприятия от същата област. Сред решенията бяха: създаване на нуждната документация чрез excel таблици, 1C:Предприятие, SAP Easy Access и текущо използвания софтуер в предприятието. След съпоставка се стигна до извода, че има нужда от разработването на нов софтуер, който да задоволи растящите нужди на предприятието.

 

Използвани технологии, платформи и методологии за разработване на софтуера

            За да разработим един добър софтуерен продукт трябва да направим анализ и да изберем правилния продукт според условията, които са ни поставени. Това е целта на тази част от разработката. Тук е избрана методологията за разработване на софтуера, която ще бъде следвана по време на разработката на софтуера. След като е избрана методологията ще разгледаме различните технологии и ще направим обоснован избор.

 

Анализ на изискванията към системата

            Винаги, когато разработваме софтуер трябва да извлечем изискванията към него. В нашия случаи това бе направено след серия от срещи с ръководството и служителите в предприятието. В следствие на това в тази част от разработката сме дефинирали изискванията към разработваната система.

            Спрямо изискванията, които имаме към ситемата трябва да проектираме софтуер, в който имаме три освновни роли: администратор, работник и ръководство. Администраторът на приложението създава поръчки, елементи към тях, определя какви операции трябва да се извършват над елементите и разпечатва различни документи. Работниците отбелязват кои операции са завършени по отделните елементи и спрямо тях ръководството може да следи прогреса на поръчките в предприятието.

 

Проектиране

            Проектирането е едно от най – важните неща при разработването на софтуер, защото без правилното проектиране софтуерът ще бъде труден за поддържане и развиване в бъдеще. Поради това в настоящата част е разгледана архитектурата на приложението, моделът на базата данни и различни диаграми, които ни помагат по – лесно да визуализираме функционалността на приложението и в следствие на това да реализираме софтуерното решение.

 

 

Реализация, тестване и внедряване на софтуерния продукт

            В тази част разглеждаме как е реализиран софтуерът, какви модули имаме и как си комуникират те. С по – големи детайли се спираме на по-интересните решения в системата. Системата бе разработена и тествана чрез ръчно тестване. След като бе разработена бе интегрирана в предприятието, където е истинското изпитание към нея. Спрямо обратната връзка от служители на предприятието бяха отстранявани проблеми по нея и бе променяна функционалност, за да отговаря на нуждите на предприятието. Системата се използва успоредно със старата система, докато предприятието придобие увереност в нея. Предстои премахването на старата система и използването единствено на новата система.

 

Заключение

            В заключението биват разглеждани първоначално поставените цели към настоящата дипломна работа. В резултат на това стигаме до извода, че те са изпълнени успешно. Разбира се, това не означава, че софтуерът е напълно завършен. Винаги има какво да се подобрява и добавя. Разглеждаме какви бъдещи развития са възможни. По време на изследването на използваните софтуерни решения за организация на производството бе установено, че много предприятия страдат от липса на такъв или той не удовлетворява нуждите им. Поради тази причина софтуерът може да се използва и на други места и работата по неговото развитие ще продължи и в бъдеще.

 

Използвана литература

Scroll to Top