Дипломна работа

Уеб приложение за дефиниране и оценка на маршрути с използване на различни услуги за навигация. | Защитена на: 27/10/2015

Резюме

на

дипломна работа

към катедра „Софтуерни технологии”,

ФМИ, СУ „Св. Климент Охридски”

 

 

Тема на дипломната работа: Уеб приложение за дефиниране и оценка на маршрути с използване на различни услуги за навигация.

 

Дипломант: Мария Русева Халачева, специалност „Информационни системи“, факултетен № М-24010

 

Научен ръководител: доц. д-р Десислава Петрова-Антонова, катедра „Софтуерни технологии“, ФМИ, СУ „Св. Климент Охридски“

 

Дата на защита: 27.10.2015г.

 

Ключови думи: Услуги за навигация, Google Maps, Map Quest, YOURS, Open Street Maps

 

Анотация: Дипломната работа е фокусирана върху различните източници на услуги за навигация. Проучени и анализирани са услугите за навигация на Google Maps, Map Quest, YOURS (Open Street Maps), Bing Maps и ArcGIS. Основната задача на дипломната работа е разработване на уеб приложение, даващо възможност за определяне на маршрути между зададени отправни точки чрез интегриране на няколко услуги за навигация. За целите на уеб приложението са избрани следните източници: Google Maps, Map Quest и YOURS.

Приложението зарежда географска карта и списък с опции за определяне на маршрути. Потребителят трябва да въведе задължително начална точка, крайна точка и режим на пътуване. Допълнително могат да се посочат междинни точки и да се обособят пътища, които да се избягват, например магистрали, пътни такси и др. След като се специфицира маршрут, се осъществява търсенето на резултати чрез заявки към източниците, които отговарят на изискванията спрямо зададените опции. След като се обработят, маршрутите се визуализират на географската карта. Потребители, които имат профил в приложението, имат възможност да оценят резултатите. Оценките на маршрутите са видими публично.

Интегрираните услуги за навигация предлагат разнообразни функционалности. В повечето случаи маршрутите, които предлагат, са смислени. Въпреки това има случаи, когато резултатите си противоречат. Поради тази причина ролята на човешкия фактор е важен елемент в оценката на маршрутите и може да допринесе за по-добро качество на данните и също така да запълни дупките там, където липсва информация или тя вече не е актуална.

Scroll to Top