Дипломна работа

Създаване и имплементиране на цялостно IP MPLS VPN решение за среден и голям бизнес | Защитена на: 03/07/2018

В първа глава озаглавена „Увод” съм разгледал актуалността на проблема. Поставил съм цел и задачи на дипломната работа. 

Във втора глава озаглавена „ВИРТУАЛНА ЧАСТНА МРЕЖА – дефиниция, концепция, видове VPN” съм разгледал въведение в терминологията на виртуалнaта частна мрежа. Посочил съм видовете ВПН мрежи по начина, по който те се реализират в практиката и принципа им на действие, както и в кои случаи са най-подходящи за използване. Освен видове и типове VPN, съм обърнал внимание и на отделните компоненти на технологиите и как да ги сегментираме според нуждите.

Във трета глава озаглавена съм разгледал мястото на виртуалните частни мрежи в моделите на реализация и по конкретно в ОСИ модела, дал съм разяснение за протоколите и как те дефинират самата реализация. Обърнал съм внимание на начина, по който оперативния слой на който оперира, до голяма степен определя характеристиките на  даден VPN Setup. Разгледал съм и два основни рутиращи протокола, които са част от повечето модерни VPN решения и са част от Provider Backbone комуникацията. И двата протокола са използвани за осъществяване на настоящото задание.

 

В четвърта глава озаглавена “Използвани технологии за реализация на виртуални частни мрежи” съм разгледал отделните протоколи с помощта на който се изграждат виртуални частни мрежи.  Разгледани са и криптиращите алгоритми, както и отделните протоколи, нужни за реализацията на настоящата работа.

 

В пета глава  „Проектиране на решение за реализация на ВПН”  е описано обсъждането за изграждането на решението за нуждите на настоящият клиент. В процеса на избор са отсяти възможните реализации, като са претеглени плюсовете и минусите на всяко от предложенията. Наред с това е избрана и най-подходящата реализация – разгледани са стъпките, нужни за осъществяване на проекта за собствена Виртуална Частна Мрежа.

 

 

В шеста глава – „Изграждане на избраното решение“ -  е описано изграждането на избраното решение – стъпка по стъпка. Първоначално е описано изграждането на средата за комуникация между опорните оборудвания, което е жизнено важно за насочването и сегментацията на трафика. След това са разгледани сегментацията посредством VRF и криптацията на трафика посредством GETVPN.

 

Седма глава - „Заключение“ – е обобщение на извършените действия по проекта, както и техният ефект върху сигурността. Описано е и възможно развитие и внедряване на допълнения към настоящата VPN структура.

Scroll to Top