Дипломна работа

Дизайн на модул за сътрудничество в Дигитален Иновационен Хъб | Защитена на: 01/01/1900

 

Целта на дипломната работа е разработката на дизайн на модул за сътрудничество за Дигитален Иновационен Хъб на проекта УНИТе. Дизайнът съдържа процесите, потребителите и изисквания на високо ниво за модула софтуерната система.

Задачите, произтичащи от целта са:

  • Проучване на научната литература и практиката за изграждане на Дигитален Иновационен Хъб
  • Сравнителен анализ на съществуващи Дигитални Иновационни Хъбове
  • Дефиниране на процесите за иновации и начините на взаимодействие на участниците и как те ще се поддържат от системата
  • Анализ на целевите потребители на иновационната екосистемата и техните нужди
  • Определяне на изискванията към колаборативния модул на ДИХ
  • Скелетна визуализация на ключови елементи на модула (wireframes)
  • Валидация на дизайна с избрани ключови потребители

Проучването на научната литература се концентрира най-вече върху методологиите за Отворени Иновации на Иновации 2.0, както и на Вградените иновации (Иновации 3.0) с разглеждане на съответните общности по афинитет, практически общности, общности по интереси и научените общности.Проучването покрива и включване на водещи потребители и конкурси за идеи като начини да се включат потребителите в цикъла на иновациите.

Анализът на съществуващи Дигитални Иновационни Хъбове в България показва, че са ситуирани най-вече в София, с незначително присъствие онлайн и не предоставят онлайн услуги. Преглед на видни софтуерни платформи за иновации очертава ключови функционалности, които да бъдат заимствани в дизайна на ДИХ. Анализът на потребителските сегменти е базиран на канавата на бизнес модела, и допълнително развит с канавата за предложение на стойност.

Дизайнът на системата съдържа 6 основни части:

  • Първоначалните изисквания на проекта УНИТе за ДИХ – основната цел е споделяне на резултатите от научните изследвания на проекта с заинтересовани лица и обществото.
  • Потребителски роли – страндартни потребителите, представители на организации, учени и експерти от ДИХ и ДИХ администраторите
  • Функционални изисквания към софтуерната платформа, покриваща основните функционалности на модула за сътрудни1ество: новинарски сайт, виртуални общности (групи), тестване с водещи потребители, конкурси за идеи, библиотека/ресурси и заявки за консултации с учените и експертите на УНИТе
  • Изисквания за функционалности на ниво платформа, които обхващат повече от модула за сътрудничество
  • Нефункционални изисквания към системата обхващащи сигурност, поддръжка на мобилни устройства и бързодействие, както и изисквания за потребителското преживяване и доброто приемане на платформата
  • Критерии за успех на имплементацията и оперирането на платформата, които включват необходимостта от посветени роли като Мениджър на съдържанието, Мениджър на общността и Социален мениджър, както и създаването на Кодекс на поведение за виртуалните общности. Критериите се допълват и от изисквания за организационните компетенции необходими на участващите компании, правителствени и неправителствени организации за извличане на максимална стойност от платформата и внедряване в иновационната екосистема.

Дизайнът е валидиран от ключови потребители, на които са предоставени пълния набор от изисквания и схематична интерактивна визуализация на ключови функционалности. Обратната връзка е събрана използвайки онлайн въпросни и резултатите показват цялостно положително припокриване между изискванията в дизайна и очакванията на потребителите.

Дипломната работа изпълнява всички възложени задачи и удовлетворява целта за предоставяне на дизайн на модул за сътрудничество в Дигитален Иновационен Хъб за проекта УНИТе.

Scroll to Top