Дипломна работа

Ръчни и автоматизирани подходи за тестване на уеб приложения | Защитена на: 01/01/1900

В съвременното общество, Уеб приложения са неделима част от нашия живот. Пред  софтуерно инженерство стои задачата не само да достави необходимия софтуер, но и той да бъде с високо качество и достатъчно сигурен. Водеща роля при разработването му следва да бъде максималното покриване на клиентските очаквания.

Софтуерното тестване е процес на изследване и проучване на софтуера, с цел получаване на информация за качеството на продукта и услугата, която се изпитва. То може също да предостави обективна и независима гледна точка върху софтуера и да позволи на компаниите да оценят риска от вграждането на този софтуер.

Техниките за тестване включват, но не се изчерпват с процеса по изпълнение на програмите и приложенията, за да се намерят евентуално грешки или други дефекти в тях. Важно е да се установи дали написания софтуер реално удовлетворява зададените при дизайна параметри. Тестовете на качеството може да се извършат ръчно, или чрез автоматизирани тестващи инструменти, докато не е сигурно, че всички компоненти на софтуера работят коректно.

Основната цел на дипломната работа е да се анализира, проектира и внедри софтуер за тестване на тестови сценарии, свързани с Уеб приложения. Целта е лесно да се установи некоректно поведение в софтуера или в неговата производителност.

От тук са дефинирани следните научно-изследователски задачи:

  • Да се анализират ръчни и автоматизирани подходи при тестване на уеб приложения.
  • Да се проектира и внедри софтуер за тестване на тестови сценарии, свързани с Уеб приложения.

            След промяна в кода на приложението, следва по лесен и автоматизиран начин да се разбере дали това е довело до проблем в съществуващата функционалност и производителност на системата.

            Основна задача е да се избере подход за тестване на уеб приложение. Ще бъдат разгледани съществуващи подходи за ръчно и автоматизирано тестване. Ще бъде направено сравнение между двата подхода, с описание на техните предимства и недостатъци.

            Следваща задача е разработване на самите тестови сценарии, подготовка на тестови данни, създаване на тестови софтуер.

            Последната фаза е генерирането на репорт от извършените тестове.

            Основната полза на системата е автоматизираното тестване на набор от сценарии върху Уеб приложение. По този начин функционалността на сайта може да бъде променяна безопасно, като посредством тестовете лесно може да се оцени качеството и проблемите в новата версия. Автоматизираните тестове могат да бъдат изпълнявани на всеки етап от разработката, както и на финалния етап, когато версията е завършена. Изготвяните репорти спомагат за оценка на новата функционалност и производителността на системата.

            Друга полза от проекта е анализ, спомагащ вземането на решение за тип тестване за конкретен софтуер или система.

Scroll to Top